Kısaca başlıklar:

 1. Korona virüsü anne karnındaki bebeğe geçer mi?
 2. Gebelik ve yeni koronavirüs COVID-19 bebeğe geçer mi
 3. Koronavirüs ve Gebelik
 4. Koronavirüs nedir?
 5. Korona Virüsü nasıl bulaşır?
 6. Hamilelere Korona virüsü tatili var mı?
 7. Korona virüs hamileleri nasıl etkiler?
 8. Korona virüsüne yakalanırsam bebeğimi alırlar mı?

 

Yeni tip korona virüs Covid-19 veya diğer bir tanımla SARS-COV-2 ismi ile bilinen ve hemen hemen 3 ay gibi kısa bir zamanda tüm dünyada ciddi korku yaratan bu pandemi aslında SARS ve MERS salgınları gibi ciddi bir solunum yolu hastalığının yolunu açan ve geçmiş yıllarda dünya üzerinde ciddi salgınlar yapmış bir virüs ailesinin üyesidir.

Peki korona virüs sürecinde hamileleri neler bekliyor? Korona(Corona) virüsünden korunmak için neler yapmalıyız? Hastalık belirtileri nelerdir? Hamilelikte korona virüs enfeksiyonu anneye ve bebeğe ne gibi zararlar verir?

Corona virüs anne karnındaki bebeğe geçer mi? Doğum yaptıktan sonra bebeği korumak için ne yapmak lazım? Hasta olunca bebek emzilir mi? Korona virüsüne yakalanırsam bebeğimi alırlar mı? Bu tarz sağlık durumlarında her anne ve her hamile anne adayı bu soruların ceyaplarını ararlar. Biz de henüz tedavisi netleşmeyen korona salgını ile ilgili anne ve anne adaylarını bilgilendirmeye çalışacağız. Güncel gelişmelerden ve son yayınlanan bilimsel sonuçlardan istifade ederek yanıtlamaya çalışalım.

İngiliz Kraliyeti Kadın Doğum Derneği’nin yaptığı bir değerlendirme: Son bir ayda Çin ve ABD’de görülen vakalar üzerinde yapılan çalışmalar korona virüs ve gebelik ile ilgili özel bir bilgilendirme yayımladı. Bu kılavuzla sorular yanıtlarını buldu.

 

Korona Virüs nasıl yayılıyor?

Korona Virüs başlangıç olarak Çin’in Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarında hayvanlardan insanlara bulaşmış olduğu görülse de şu an kabul edilen bulaşma yolu insandan->insanadır. Hızlı yayılım gösteren ve solunum yolu ile bulaşan bir virüstür. 

 

Hamilelerde korona virüs hastalığının bulguları nelerdir?

Korona virus hastalığının bulguları hamilelerde de aynıdır. Genel bulgular şu şekildedir:

 1. Genellikle hafif veyahut orta şiddetli grip veyahut grip-benzeri rahatsızlıklarla karşımıza çıkar.
 2. Nefes darlığı, ateş, öksürük ve solunumsal diğer problemler eşlik edebilir.
 3. Zatürre(Pnömoni) ve ciddi derecede solunum yetmezliği genelde yaşlı, bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde görülen bulgulardır.

Anne karnındaki bebeğe korona virüsün etkisi? Korona virüs hamileleri nasıl etkiler?

Korona virüs hamilelik sürecinde anneden bebeğe geçmesi ile ilgili bir tespit veya teşhis henüz gerçekleşmedi. Özellikle hastalığın çıktığı ve çok sık görüldüğü Çin ülkesindeki yapılan araştırmalarda, bebeğin anne rahminde olduğu amniyon sıvısı ve doğumunda alınan kordon kanında, yenidoğan bebek boğazından doğumdan hemen sonra alınmış sürüntü örneklerinde ve anne sütünde korona virüse rastlanmamıştır. Bu nedenle güncel veriler nazarında korona virüs enfeksiyonu anne karnındaki bebeğe geçmediği kabul edilmektedir. Aynı virüs ailesinden olan diğer üyelerin sebep olduğu SARS ve MERS salgınlarında ciddi seviyede düşük ve erken doğum riskleri görülsede yeni tip korona virüs(covid-19) hastalığında düşük yapma veya erken doğum risklerinde bir artış gözlemlenmemiştir.

 

Hamilelere neler öneriyoruz?

1-Yurt dışına yolculuk yapacak gebelerin seyahatlerini ertelemeleri gerekmektedir.

2-Yurt dışına seyahat etmiş olanların korona virüs salgınınına yakalanma ihtimali olacağından ALO 184 üzerinden korona destek hattına başvurmaları veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri önerilir.

3-Bireysel alabileceğiniz tedbirlerin en başında kişisel hijyen ve temizlik kurallarına dikkat etmeniz olacaktır. Sosyal etkileşimden uzak olmanız mümkünse evde kalmanız en sağlıklısı olacaktır. Sık el yıkanmanız, bulunduğunuz ortamı sık havalandırmanız ve temiz ortamda bulunmanız gerekmektedir.

4-Sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir. Bağışıklığınızı yüksek tutmanız olası hastalıklarla başa çıkabilmeniz için faydalı olacaktır.

 

Gebelikte enfeksiyon görülürse ne yapmalı?

Aldığınız tüm önlemlere rağmen korona virüs enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız ALO 184 destek hattını aramanız acilen sağlık kurumlarına karantina altına alınmalısınız. Bu süreçte korona virüs testleriniz yapılacak ve negatif çıkarsa normal yaşamınıza devam edebileceksiniz. Pozitif çıkarsa gerekli tedavi başlanacaktır. Hamilelerin tedavisi ve takip süreci diğer bireylerlerinkinden farklı değildir. Özellikle bu zamanda yapılacak işlemlerde örneğin çekilecek röntgen ve tomografiler bebeğinizi etkileyebileceğinden anneler endişe ederler, ancak anne karnındaki bebeğin sağlığı için koruma tedbirleri alındıktan sonra tüm tetkiklerin yapılmasına izin verilmelidir. Burada anne sağlığı her zaman birinci önceliktir. 

Virüse enfekte olunduktan sonra yaklaşık 14 günlük bir kuluçka süresi gerçirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doğumuna yakın enfekte olan hamilelerde hastalık bulguları ortaya çıkmamış olsa bile, doğumdan hemen sonra hastalık bulguları görülebilir. Bu durumda mutlaka ALO 184 hattını arayıp doktora başvurulmalısınız.

 

Korona virüs enfeksiyonu doğum şeklini etkiler mi?

Dünyada karşılaştığımız olaylardan ve yapılan klinik çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre korona virüs enfeksiyonu doğum şeklinizi etkilememektedir. Enfeksiyon kapma sebebi ile sezaryen olmanıza gerek yoktur. Lakin hastalığın safhası tespit edildiğinde ilerlemiş annelerin sağlık durumlarına göre doğum şekilleri değişiklik gösterebilir. Korona virüs ciğerde barındığı ve solunum sıkıntısı yaşandığı için, hastalığı ilerlemiş hamileler doğum sırasında yoğun nefes alışverişi yapılamaz ve anne doğum sırasında solunum yetmezliği çekebilir. Anne ve bebeğin sağlığı iyi olduğu takdirde normal (vajinal) doğum beklenmelidir.  

 

Korona virüs ile enfekte bir anne bebeğini emzirebilir mi?

Korona virüs anneden bebeğe anne karnındayken geçmediği net şekilde görülmüştür. Ancak doğumun hemen sonrasında anne ile temasa bağlı bulaşma gerçekleşebilir. Bazı ülkelerde korona virüslü annelerin bebeği, doğduktan hemen sonra anne yanından alınmış teması kesilmiş başka bir ortamda gözlenmiş ve anne sütü verilmemiştir. Lakin şu an dünya üzerinde kabul edilen yaklaşım anne ile bebeğin birlikte kalması yönündedir. Anne ve bebek bağının sağlanması bebeğin sağlığı açısından anne sütünü rahat alması hem annesi hem de bebeği için önemlidir. Bu sebeple anne ve bebek birtakım tedbirler alınarak aynı odada izlenebilmektedir.

Bu önlemlerden bazıları:

 1. Bebeği emzirmeden evvel veya emzik, biberon gibi cihazlara temas etmeden önce mutlaka eller yıkanmalıdır. Hijyen çok önemlidir.
 2. Emzirmek için memeye alındığında mutlaka koruyucu yüz maskesi takılmalıdır. Baş bebekten farklı bir yöne çevrili nefes alınmalıdır.
 3. Anne sütü sağılarak veriliyor ise(ki bu yöntem bebeğin kontamine olmaması için gereklidir) süt sağım seti ve pompalar mutlaka sterilize edilmelidir.
 4. Eğer sağım yoluyla süt veriliyorsa süt veya mamayı bu konuda tecrübeli olan ve korona virüs bulaşmamış başka birisi bebeğe vermelidir.