Gebelikte demir ve folik asit besinleri çok önem taşır. Bu makalemizde demir ve folik asit’in öneminden bahsediyoruz.

Demir

Bildiğiniz gibi hamilelikte anne ve bebek için en önemli besinlerden biri demirdir. Genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra doktorunuz sizi demir hapına başlatacaktır. Hapla desteklemenin sebebi sadece demir içeren yiyeceklerle gebelikte ihtiyacınız olan demiri vücudunuza sağlayamayacak olmanız. Bu yüzden doktorunuzun size önerdiği demir ilacını düzenli olarak gebeliğinizin son haftasına kadar kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bazı demir ilaçları folik asit ve B12 vitamini içerebilir. Demir vücutta ki kasları korur ve alyuvarlarda oksijen taşıyan hemoglobin için gereklidir. Sadece ilaçla da sınırlı kalınmamalı mutlaka her gün demir içerikli gıdalar tüketilmelidir. Aslında en çok demir ciğerde bulunur fakat ciğerin doğum aksaklıklarına sebep olabileceği gözlemlendiği için gebelikte fazla demir tüketmeniz önerilmemektedir. Meyve ve sebzelerden de gerekli demiri vücudunuz için sağlayabilirsiniz. Kullandığınız demir ilacı dışkınızın koyu bir renge dönüşmesine sebep olabilir bu durum anne adaylarında paniğe sebep olmamalıdır. Demir ilacı aldığınızda 1 veya iki saat süt ve süt ürünleri tüketmemelisiniz. Demirin vücuttan atılması zaten çok kolay olur. Sütle birlikte almanız demirin hemen dışarı atılmasına sebep olacaktır. C vitamini açısından oldukça zengin olan kışın bolca tükettiğimiz portakal da demir açısından zengin bir meyvedir. Unutmayın demir kan yapımında en önemli yere sahiptir. Hamilelikte demir ihtiyacınızın karşılanmasının bir diğer önemli sebebi ise bebeğinizin demir depolarının oluşmasıdır.

 

Folik Asit

Folik asit kullanımı aslında gebe kalmadan önce başlamalıdır bir çok anne adayı da bu konuda son zamanlarda bilinçlenmiştir. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız hemen folik asit kullanımına başlamanızı tavsiye ederiz. Bu bebeğin sağlığı içinde önemli katkıda bulunan bir yöntemdir. Miktarına gelince günde 0.4 gram folik asit anne adayları için yeterlidir. Bazı anne adayları gebeliğin sonuna kadar folik asit veya folik asit içerikli ilaç kullanabilirler. Bazıları ise hamileliğin 12. Hafta sonda bırakmaktadırlar. Bu konuda kararı verecek olan yine doktorunuzdur.

Demir ve folik asitten bahsetmişken bir not düşmek isterim. Çay ve kahve tüketiminizi gözden geçirin ve iki bardaktan fazla çay, bir bardaktan fazla kahvenin vücudunuzdaki demiri eksilttiğini unutmayınız ve dikkatli olunuz. Çayı da mümkün olduğunca açık renkli tüketmeye özen gösterin.