Spor hayatımızın bir parçası haline gelmesi gereken, sağlığımız için önemli bir iştir. Kimisi iş, kimisi hobi, kimisi sağlık için sporla ilgilenir. Aslında herkesin yani her yaşın her zaman yapabileceği sporlar mevcuttur. Kimisi futbol, voleybol, tenis, masa tenisi, basketbol gibi ilgi duyduğu sporları yapar, kimisi ise ki bunu hayat tarzı haline getiren insanlar şanslıdır, sabah veya akşam koşusu, jimnastik, bisiklet binme veya yürüyüş yapabilirler. Spor vücudumuzun genç ve diri kalmasını sağlar ve erken yaşlılıktan kurtarır. Bir çok zararlı alışkanlık sporla terk edilebilir. Psikolojik sorunlarında bir çoğunun sporla atlatılabildiğini gözlemledik. Spor kişiye öz güven getirir. Bacak, bel, sırt ağrılarının yaşanmasını engeller veya var olan ağrıları hafifletir. Her şeyde olduğu gibi spor yaparken de dikkat etmemiz gerek hususlar elbette ki vardır.

Öncelikle yapacağımızın spora sağlık durumumuzun elverip vermediği oldukça önemlidir. Spor yapmadan önce ısınmak sakatlanmayı önler. Başlangıçta vücuda fazla yüklenmemek ve spor yaparken beslenmemize önem vermemiz gerekir. Özellikle spordan önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmemiz daha doğrusu enerji verecek gıdaları tüketmemiz gerekir. Spordan yarım saat sonrada bir bardak süt yağ yakımını hızlandırır bunu da bahsi geçmişken dipnot olarak verelim. Spordan sonrada soğuma hareketi yapılmalıdır, buda vücuttaki hamlığı azaltır. Ilık bir duş mutlaka almalısınız yoksa hamlığı bir kaç gün veya daha fazla süre hissedersiniz.

Gelelim hamilelikte spor ve egzersizlerin faydalarına, nasıl yapılacağına ve ne gibi spor önerilerimiz olacağına. Gebelikte, normaldekinden her konuda olduğu gibi spor yapma konusunda da normaldekinden on kat daha dikkatli davranılmalıdır. Anne adayları kendilerini zorlamamalı her sporu yapmamalıdır. Özellikle spor geçmişi olmayan anne adaylarına kısa ve yavaş yürüyüşler dışından fazla spor yapmaları önerilmez. Yüzme gebelere önerilen ve oldukça iyi gelen sporlardan biridir fakat hijyen oldukça önemlidir. Suda yüzerken de nefessiz kalmamaya ve atlamamaya dikkat etmeleri gerekir. Bisiklete evde binebilirler fakat vücutlarındaki ağırlık merkezi değiştiği için dışarıda bisiklete binmemeleri dengelerini kaybetmesi sonucunda kötü durumlara yol açabileceğinden önerilmemektedir. Kısa ve yavaş yürüyüşler her zaman önerilir. Çünkü fazla hareketsizlikte doğumu zorlaştırır. Son zamanlarda oldukça popüler olan pilateste hamilelikte oldukça faydalı olan bir spor dalıdır. Evde kendi kendinize de profesyonel birinin cd sini alarak pilates topuyla yapabileceğiniz bir spordur. Size önerimiz spor veya egzersiz yaparken sırt üstü çalışmamanız. Bunun fizyoterapister tarafından önerilmediğini belirtmek isteriz.