Protein ihtiyacı hamilelerde, hamileliğin ilk haftalarından itibaren artmaya başlayacaktır. Hamilelikte Proteinli Beslenme bu yönden çok önemlidir. Öncelikle protein nedir ondan bahsedelim. Protein, içinde aminoasit bulunduran, vücudumuz da bulunan bütün hücrelerin düzgün işlemesi için gerekli olan büyük moleküllerdir. Yaklaşık 20 çeşit aminoasit bulunmaktadır. Aminoasitler proteinlerin en küçük yapı taşlarıdır. Proteinler bunların birleşmesiyle meydana gelmektedir. Vücudumuza besin yoluyla alabiliriz. Bu yüzden yeterli miktarda protein alımı gerekmektedir. Protein hangi organlar, vücudumuzun hangi bölgeleri için gereklidir diye soruyorsanız bahsedelim. Kaslar, bağ dokuları, kemik ve iç organlar için en gerekli yapı taşı proteindir.

  1. Sınıf proteinler ise, et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleridir. Bebeğin de sağlıklı olabilmesi ve büyüyebilmesi için anne adaylarının bu besinleri yeterli miktarda tüketmesi oldukça önemlidir.
  2. Sınıf proteinler, tahıllar, kuru yemişler ve bakliyatlar dır. Eğer vejeteryan iseniz, hayvan ve hayvansal gıdaların hiç birini tüketemiyorsanız alternatif olarak protein sağlamak amacıyla bu gıdalardan bolca tüketmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Kalorisi düşük besin değeri yüksek protein gıdalarından biride balıktır. Balık kırmızı ete göre daha az yağlıdır ve daha hafiftir. Bebeğin beyin gelişimi içinde oldukça önemlidir ve haftada 2 defa anne adaylarının tüketmelerini öneriyoruz. Özellikle somon balığı gebeler için oldukça sağlıklı bir balık tercihi olabilir. Günde 3 öğün protein bakımından zengin gıdalarla beslenmeniz gerekmektedir. Vücudunuzun gebelikte buna ihtiyacı vardır. Unutmayın sağlıklı beslenme gebelikte üstünde durmanız gereken önemli konulardan biridir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin istediğiniz kiloda doğmasını istiyorsanız buna önem göstermek zorundasınız. Dengeli bir beslenme tarzı oturttuğunuzda kilo almadan bebeğinizi kilo aldırarak kaliteli bir hamilelik dönemi geçirmeniz mümkün olacaktır. Rahat bir lohusalık ve kaliteli bir süte sahip olmanın yegane yoluda bundan geçmektedir. Bebek sizden ihtiyacı olan proteini sağlarsa bile sizin vücudunuzda azalacağı için sizde sorunlar çıkabilir. Kas ve kemik ağrıları vs gibi. Bu yüzden hamileliğinizde yeterli miktarda protein alımı yapmanız rahat ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmenize sebep olabileceğini unutmayın ve günlük ihtiyacınız kadar protein alımına dikkat edin.