Tebrik ederiz, yaşamının en heyecanlı ve eşsiz dönemine hoş geldin! Hemen hemen şimdilerde hamile gibi hissediyorsun. Günler haftalar geçtikçe bedenindeki değişimleri de gözlemleye bileceksin. Hafta hafta hamilelik bölümünde neler anlattığımız görmek için okumaya devam et!

2. Hafta>

İleride, içinde oluşan bebeğin günler geçtikçe oluştuğunu ve büyüdüğünü izleyeceğin paha biçilemez tam 40 haftan olacak. Her haftan senin için çok değerli olduğunu biliyoruz. Çünkü o zamanları tekrar geri getirme imkanın asla olmayacak. Ve yaşadığın değişimler ve duygular senin için eşsiz olacak. O sebeple bu süreci daha rahat anlaman ve zevkle geçirmen için sitemizde hafta hafta hamilelik bölümünü yaptık.

Sağlıklı bir hamilelik takibi yapabilmen için önce bu süreçlerde sıklıkla duyacağın kelimelerden bir tanesi muhtemelen hayatına ilk defa bu süreçte girecek olan “trimester” kelimesidir.

Trimester Ne Demektir?

Trimester, 9 ay 10 günlük hamilelik sürecinde her 3 aylık periyoduna verilen isimdir. Yani 3-6-9 ay olacak şekilde hamilelik dönemi toplam 3 trimester’e ayrılır. İlk 3 ay 1. Trimester, 4-5-6.ay 2.trimester, 7-8-9.aylar ise 3.Trimester, yani son trimester dönemine işaret eder. Yani hamilelik döneminde 3’er ay periyod ile yaşanan 3 önemli bölüm vardır.

  1. Birinci trimester (ilk 3 ay), hamileliğin ilk dönem gelişmeleri ve semptomlarıyla başa çıkmaya başladığın, bedenini hamileliğe yavaş yavaş alıştırmaya başladığın bir dönemdir. Bebeğin ve organlarının ilk zerrelerinin yavaş oluşmaya başladığı bir dönemdir.
  2. İkinci trimester (ikinci 3 ay), tabiri caizse hamileliğinin en güzel yani balayı dönemidir. Hamileliğine alıştığın ve ilk dönem şikayetlerinin neredeyse tamamen azaldığı ve en sorunsuz geçireceğin trimesterdir. Bebeğininse müthiş bir hızla büyümeye başladığı dönem.
  3. Üçüncü trimester (son 3 ay) ise artık son çeyrek diyebiliriz. Hamileliğinin balayı dönemi bitmiş ve yeniden sıkıntıların başladığı bir süreçtir. Bu süreçte artık kilon artar ağırlaşırsın. Doğumun ve buna bağlı yersiz endişelerin yaklaştığı, aynı zamanda bebeğine kavuşma isteğiyle hasretin zirvede yaşandığı bir dönem. Bebeğin artık bir fasulye veya bir elma kadar değil gerçekten bir bebek olmuştur ve dünyaya geleceği an için hazırlıklarını tamamlar.

Her ne kadar en belirgin değişimleri hamilelik trimesterleri arasındaki geçiş dönemlerinde yaşayacak olsanızda, daima kaç haftalık hamile olduğunuz önemlidir.

Hamilelik haftaları aralarında gerek bebekte ve gerekse sende birtakım değişiklik, gelişme ve belirtiler yaşanacaktır. Bizler de hafta hafta yaşyacağınız genel konulara değinmeye çalışacağız.

Hafta hafta hamilelik makalelerimizde yazılar uzman hekimlerin onayından geçerek güvenilir kaynaklar tarafındanonaylanmış olsa da sağlık sorunlarınızı ve endişelerinizi her zaman olduğu gibi kendi doktorun ile paylaşıp çözüm aramanı tavsiye ediyoruz. Burada bulunan yazılar hamilelik hakkında kaygılarını ve merak ettiklerini ancak sözcüklere dökebilmeni sağlayabilir. Sana süreçle ilgili genel bilgi verebilir.

Şimdi arkana yaslan ve rahatla… Kendine hamileliğinin sonuna kadar tadını çıkartacağına dair bir söz ver. Hayatında yaşayabileceğin en heyecanlı ve eşsiz bir ödüllü macera başlıyor! Bu macera sürecinde kendini bolca dinleyeceksin. Bebeğinin yaratılma esnasında bunu hissedecek tek sen şahitlik edeceksin!

2. Hafta>