<2.Hafta

Gebelikte 3. hafta belirtileri nelerdir? 3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir? 3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu? 3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir? 3 haftalık gebelik nasıl anlaşılır? 3 haftalık gebelikte kasık ağrısı? 3 haftalık gebelik ultrasonda görünür mü? gibi aklınızda birçok soru işareti olacaktır. Sizler için hepsini cevapladık.

4.Hafta>

Her hamilenin merak ettiği gibi tahmini sende hamilelik 3 haftada belli olur mu? diye düşünüyorsundur. Hamileliğin 3. haftasında bir fark gözlemlenemez. Çünkü daha çok erken.

Kısaca 3.haftayı özetleyecek olursak;

Artık bir embriyo oluşmuştur. Yakında gelecek olan bebeğiniz hala büyüyen ve çoğalan bir hücre kümesinden ibarettir. Büyüklüğü bir iğne başı kadardır.
Döllenmiş yumurtanızın(embriyo) uterusa ulaşması yaklaşık dört gün ve implant için iki ila üç gün daha sürer.
Muhtemelen 14 hafta boyunca bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını bilemezsiniz, ancak cinsiyet döllenme anında belirlenir. Yani cinsiyeti belirlendi. Sizin öğrenmeniz 14 haftalık civarında olacaktır.

3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğinizin 3. haftasında Beta hCG değeriniz 5 ile 50 (mIU/L) referans aralığındadır. Bu değer aralığı 3. haftaya göre “normal” hCG sınırlarındadır. Bu geniş aralık yelpazesinde olan her rakamın normal sayıldığını unutma ve etraftaki gebeler ile kıyaslama yapma. “Normal” aralıkta olan bütün değerler normaldir.

Hamilelikte 3. hafta belirtileri kısaca;

  • Mide bulantı ve kusma belirtisi,
  • Kokulara karşı sertleşen hassasiyet belirtisi,
  • Ağızda oluşan metalik bir tat belirtisi,
  • Aşerme veya tiksinme belirtisi,
  • Aşırı derece uyku hali belirtisi,
  • Çok sık idrara çıkma belirtisi gibi 1.ve 2. haftada da söylediğimiz erken hamilelik belirtileri olacaktır. Ancak bu belirtilerden bir tanesini bile yaşamayacakta olabilirsiniz. Bunların yanında 3 hafta hamilelik belirtisi olarak bazı kadınlar yumurtlama zamanlarında hafif olacak şekilde kramp veya ağrı hissedebilirler ya da vajinal akıntılarda artma yaşanabilir.

Doğrusunu öğrenelim

Bebeğinizin cinsiyetini yediklerinizle, içtiklerinizle, belirli günlerde ilişkiye girmekle belirleyemezsiniz. Günümüzde bebeğin cinsiyetinin bilinçli olarak seçilmesi yalnızca tüp bebek yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Tüp bebekle doğacak bebeğinizin cinsiyetinin belirlenmesi yöntemi ülkemizde yasal olarak ancak belli bir cinsiyete bağlı doğacak çocuğun hasta doğmasının kesin olduğu tıbbi durumlarda uygulanır.

Çoğul hamilelik nasıl oluyor?

Yumurtlama esnasında bir ya da iki yumurtalıkta birden fazla sayıda yumurta hücresi olgunlaşır ve bu hücreler döllenirse çoğul hamilelik meydana gelir.
Eğer döllenme iki ayrı sperm ve iki ayrı yumurta hücresiyle olursa çift yumurta ikizi oluşur. Bu bebeklerin cinsiyeti aynı olabileceği gibi farklı da olabilir, genetik yapıları birbirinden farklıdır ve birbirlerine ancak farklı zamanlarda dünyaya gelen kardeşler gibi benzerler. Tek bir yumurta hücresinin döllenmesi sonrasında bu döllenen hücrenin ikiye ayrılması ve ayrı ayrı canlılar olarak çoğalmasıyla ikiz oluşursa bu durumda tek yumurta ikizi söz konusu olur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapısı birbiriyle tamamen aynıdır. Bu sebeple de cinsiyetleri, kan grupları, saç, göz rengi gibi genetik olarak belirlenmiş özellikleri birbiriyle aynıdır.

Yumurtalıkta gelişen folikül çatladıktan sonra serbestleşen yumurta hücresi sıklıkla aynı taraftaki Fallop tüpünün saçakları tarafından içeriye alınır ve tüpün iç boşluğunda ilerlemeye başlar. Hamileliğin oluşabilmesi için yumurtlama gerçekleştikten sonraki ilk saatlerde yumurta hücresinin spermlerle karşılaşması gerekir. Bir yumurta hücresinin etrafını yaklaşık 1000 adet sperm hücresi kuşatmasına karşın bunlardan normalde yalnızca bir tanesi yumurta hücresi içine girmeyi başarabilir.

Fallop tüpünün saçakları sürekli hareket halindedir ve yumurta hücresi serbestleştiğinde hücreyi hemen içine alır. Fallop tüpünün içindeki tüycüklerin hareketleriyle hücre rahim içine doğru ilerlemeye başlar ve burada hazır bekleyen sperm hücreleri topluluğuyla karşılaşır. En güçlü sperm hücresi yumurta hücresi tarafından içeri kabul edilir ve kapılar diğer spermler için kapanır.

Sperm hücrelerinin vajinada başlayan yolculukları yaklaşık 10 saatte tamamlanır ve bu sürenin sonunda milyonlarca sperm hücresinden yalnızca çok az bir kısmı yumurta hücre-sini görme şansına erişir.

Yumurta hücresinin etrafında içeriye girmek için devam eden “mücadele” yaklaşık 24 saat sürer ve bu süre sonunda yumurta hücresi “prensini” seçer ve onu içeri alır. Sperm hücresinin yumurta hücresinin içine girmesi yaklaşık 20 dakikalık bir çaba sonunda gerçekleşir. Diğer sperm hücrelerinin içeri girmesi artık söz konusu değildir.

Sperm hücreleri vajinaya ilk geldiklerinde burada doğal olarak var olan asitli ortam ile savaş vermek durumundadırlar .ve bu savaşta meni salgısının içinde bulunan asit nötralize edici maddeler onlara yardımcı olur. Vajinadan rahimağzı içine yumurtlama esnasında salgılanan proges-teron hormonunun kolaylaştırıcı etkisiyle rahatlıkla geçen i spermler önce rahim içine girerler ve buradan da Fallop kanallarının içine götüren girişi rahatlıkla bulurlar. Sperm hücrelerinin yollarını bulmasında yumurta hücresinin rolü büyüktür. Yumurta hücresi, taşıdığı var sayılan negatif yük ile pozitif yüklü sperm hücrele-| rini kendisine doğru çeker.

Fallop tüpünün içine yönlendiklerinde sperm hücrelerinin anormal şekilli olanları, hareketsiz ve güçsüz olanları çoktan yarışı kaybetmişlerdir.
Yumurta hücresine ulaşan sperm hücreleri oransal karşılaştırma yapılacak olursa ortalama boyda bir erişkinin kat ettiği 4.5-5 kilometre kadar bir yol almış olurlar. Bu sperm hücreleri için uzun bir yoldur ve bu yolu kat etmeyi en hızlı ve enerji deposu en fazla olanlar başarabilir.

Sperm hücreleri Fallop tüpü içinde hareket ederken tüp içinde bulunan sıvılar bu hücrelerin ilerlemesine yardımcı olurlar. İlginç bir şekilde, aynı sıvı ve tüp içindeki tüycükler ters yönde hareket eden yumurta hücresi ile sperm hücrelerinin birbirlerine kavuşmalarına imkân vermek için aynı zamanda her iki yönde hareketi kolaylaştırıcı etki gösterirler.

Yumurta hücresinin içine girmeye aday sperm hücresinin baş kısmında bulunan eritici maddeler yumurta hücresinin nispeten kalın dış kabuğunu geçebilecek özelliklere sahiptirler.

Sperm hücresinin yumurta hücresinin dış kısmında içeriye girmek için erittiği bölge buradan başka bir spermin içeriye girmesine engel olmak için dakikalar içinde tamir edilir.

Sperm hücresi yumurta hücresine girdikten sonra yumurta hücresi negatif yüklü konumdan pozitif yüklü konuma geçer ve bu pozitif yüklü diğer sperm hücrelerini iterek bu hücrelerin artık seçimini yapmış yumurta hücresinden uzaklaşmasına katkıda bulunur.

Sperm hücresi içeri girerken kuyruğunu dışarıda bırakır. Bu olay uzaya gönderilen bir füzenin atmosferden çıkarken yükünü hafifletmek amacıyla yakıt deposunu atma işlevine benzetilebilir.

Yumurta hücresi ile sperm hücresi arasındaki boyut ilişkisini bir gökdelenin içine giren insanla karşılaştırabiliriz.

Sperm hücresi içeri girdiğinde görevinin farkındadır ve getirdiği kromozomları güvenle bırakacağı yeri aramaya başlar ve kısa zamanda yumurta hücresinin bilgi işlem merkezi olan hücre çekirdeğine ulaşır.

Hücre çekirdeğine ulaştığında kromozomların birleşme işlemi gerçekleşmeye başlar ve 23 âdet kromozom içeren yumurta hücresi ile yine 23 âdet kromozom içeren sperm hücresinin bilgileri kısa zamanda birleşir.

Genetik birleşme tamamlandıktan hemen sonra Fallop tüpünden rahim içine doğru olan yolculuk devam ederken, hücresel çoğalma da başlar. Bu çoğalmayla önceleri tek hücreden oluşan yeni canlının mikroskopik görünümü de değişime uğrar. 2, 4, 8, 16 hücre şeklinde oluşan çoğalma sonucunda ortaya çıkan yapıya mikroskopik görünümü nedeniyle morula (dut) adı verilir. Morula aşamasına gelen canlı hemen hemen rahim içine de ulaşmış.

Sperm hücreleri hem X hem de Y kromozomu içerebilirler. Yumurta hücreleri ise her zaman X kromozomu taşırlar. Yumurta hücresinin içine girmeyi başarabilen sperm hücresi X kromozomu taşıyorsa yeni canlı dişi, Y kromozomu taşıyorsa erkek olur. Yani bebeğin cinsiyetini belirleyen her zaman erkektir. Yeni oluşan canlının kromozom kodu erkek ise 46 XY, dişi ise 46 XX olarak ifade edilir.

<2.Hafta
4.Hafta>