Hastaneye giderken anne ve bebeğin valizinde neler olmalı sorusuna bu makalemizde yer vereceğiz. Atladığımız eşyalar olabilir. Burada size yazdıklarımızla beraber ayrıca sizinde aklınıza gelen eşyaları bir kağıda not ederek ihtiyaçlarınızı belirleyebilir o mutlu gününüzde eşya tedarik etmeyle uğraşmazsınız. 

Hastane için hazırlayacağınız valize bebeğinizin çok fazla giysisini koymanız gerekmez. Genellikle hastanede yatış süresi doğum şeklinize göre değişiklik gösterir. Normal doğum ise 2 gün içinde taburcu olup evinize dönebilirsiniz. Sezaryen doğum ise 3-4 gün hastanede kalmak gerekebilir.

Hastanede kaldığınız zaman içinde bebek odaları bebeğinize giysi verir; ancak siz bebeğin kendi eşyalarını ve yedeklerini hastaneden çıkarken giydirmek üzere hazırlayın.

2 adet body, 2 adet tulum, havaya göre bebeğin üstüne giydirilecek giysi; yaz ayında iseniz, bebeğe sadece ince bir üst ve şapka yeterli olacaktır. Başına ince veya kalın şapka, ellerine eldiven, alt bezi, eğer soğuk ve karlı günlerde doğum olmuşsa üzerine de bir battaniye kullanmalısınız. Bebeğinizi araç içinde taşımak üzere otomobil koltuğunu da hastaneye mutlak götürünüz. Bebek arabalarının pusetleri araçlara monte edilebilir şekilde üretilebilmektedir. Eğer sizin bebek arabanızın pusetinde bu özellik varsa ilk aylarda otomobil koltuğu almanıza gerek olmayacaktır. Bebeğiniz büyüdüğünde yapısına uygun koltuğu test edip seçebilirsiniz.

 

Sizin eşyalarınız valizde daha çok yer tutacaktır!

 

Hastanede 3 gün kalacağınızı düşünerek çantanıza üç gecelik koymalısınız. Pijama tercih etmemelisiniz; kanamanız olacağı için alt kısmı çabucak lekelenecektir. Gecelik kullandığınızda ise gerektiğinde, yukarı doğru çekebilirsiniz.

Doğum sonrası çok terleyeceğiniz için, geceliğinizi sıklıkla değiştirmek isteyebilirsiniz. Önden açık veya askılı, ince ve kolay yıkanabilir, çabuk kuruyan gecelikler emzirirken de rahat olmaktadır. Omuzlarınıza almak için bir şal ve ayağa kalkıp dolaşırken giymek üzere de bir sabahlığa ihtiyacınız olacaktır. Bir çift soket çorap ve rahat, giyimi kolay terlik koymayı da unutmayın. Kapaklı ve üstten açılan iki adet emzirme sütyeni yeterli olacaktır. Bolca büyük boy külot ve 1-2 paket hijyenik kadın bağı mutlaka çantanızda bulunmalıdır.

Göğüs ucunu korumak üzere doktorunuzun önerdiği göğüs ucu kremlerinizi, almış iseniz süt sağma pompanızı, süt toplama torbaları veya kutularını, sıcak soğuk kompres uygulamak için kullanılan kompres pcd’lerinizi valizinize önceden koyun, son an koşuşturmacası içinde birçok şey unutulabilir. Hastaneye götürülecekler, alışveriş edildikçe valize eklenmelidir. Masaj için kullanılacak, gevşemeyi kolaylaştıracak ve ağrıya iyi gelecek lavanta yağıyla karıştırılmış masaj yağı ve dudak kurumasını engelleyecek nemlendirici, perineye kesik yapılmışsa oturma zorluğunu engelleyen simit yastık, emzirme yastığı, diş fırçası, diş macunu, kokusuz doğal deodorant, göğüs kremi, şampuan, saç kremi, nemlendirici yüz ve vücut kreminiz ve aklınıza gelen diğer şeyleri, sanki seyahate gidiyormuşsunuz gibi düşünerek valize ekleyin.

Hastanede bozuk paraya ihtiyaç olur. Bu nedenle bir kutu içinde biriktirdiğiniz bozuk paralar sonradan çok işinize yarar. Kitap ve notlarınız, bebeğin ilk saatlerini görüntülemek için bir fotoğraf kamerası, adres ve telefon defteriniz, evlilik kimliğiniz, son yapılan kan ve idrar tetkikleriniz, hastanede kaldığınız günlerde, eşiniz yanınızda kalacaksa, onun valize ilave edeceği eşyalar olabilir.

Son anda koyacaklarınız ise makyaj malzemeleriniz olabilir; çünkü doğum mutluluğunuzu kutlamak için sevdikleriniz ve yakınlarınız sizi hastanede ziyaret ederken onlara bakımlı ve güzel görünmek isteyebilirsiniz.