Emzirme bir çok annenin doğumdan sonra sıkıntı yaşadığı konulardan biri olabilir. Meme uçlarının yara olması, bebeğin memeyi kavrayamaması, bazı süt kanallarında meydana gelen sıkıntıların annede rahatsızlık yapması gibi bir çok sorun yaşanabilir. Bunun sebebi annelerin acemi yakalanmasıdır diyebiliriz. Hamilelik döneminde emzirmeye hazırlık yaparsanız bu gibi sorunlarda karşılaşmazsınız. Hamilelikte emzirmeye hazırlanın derken neyden bahsettiğimizi bu yazımızda detaylıca anlatacağız. Öncelikle bebeğinizi emzirmekte kararlı olun ve kendinize güvenin. Benim memelerim küçük, yeterli süt birikmez, benim memelerim büyük çok sütüm olur gibi ön yargıları kafanızdan atın zira bunun süt oluşumda hiç bir avantajı veya dezavantajı yoktur. Tamamen sizin beslenmeniz ve moraliniz ile ilgilidir.

Meme uçlarımın çatlamasından ve yara olmasından korkuyorum, bu yüzden çocuğumu emzirememek endişem var ve ne gibi önlemler almalıyım diyorsanız buna da cevap verelim. Bunun için gebelikte hiç bir önlem alamazsınız. Bu sorunu yaşamamak istiyorsanız emzirme döneminde bebeğinizin doğru pozisyonda olduğundan emin olun zira yanlış pozisyonda emzirmekten kaynaklanan problemlerden biridir. Çatlak probleminde meme ucunuzu her zaman temiz tutmaya önem gösterin. Ilık suyla ıslatılmış pamuklu bir bezle nazikçe silebilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise gebelikte memenizi tanıyın. Bazı kadınların meme ucu çıkıktır ve bu bebeğin memeyi daha kolay kavramasına yardımcı olur. Bazı kadınların ucu yoktur hatta içe çökük durumdadır. Bunu doğumdan sonra size birileri söylemesin. Siz memenizi tanıyın ve bebeğiniz dünyaya gelmeden önlemini alın. Meme ucunuza iki parmağınızla masaj yapın ve sertleşip çıkıyorsa sorun yok. Fakat çıkmıyorsa meme ucunuzu çıkarmak için her gün parmaklarınızla masaj yapmalı ve eczanelerde satılan silikon uç çıkarıcı almalısınız. Meme ucunuzu çıkarabileceğiniz iki tip egzersiz vardır. Biri germe diğeri hoffman.

Bebeğinizi memeye doğru bir şekilde yerleştirmeniz oldukça önemlidir. Doğru pozisyon ne derseniz, öncelikle dik oturunuz ve bebeğinizin tüm vücudunun size dönük olduğundan emin olun. Bebeğin başını parmaklarınızla destekleyin. Bebeğinizin ağzını iyi açtığından emin olun. Açmıyorsa meme ucunuzu dudaklarının etrafına sürün. Eğer bebeğiniz ağzıyla ses çıkarıyor şapırdatıyor ise memeyi doğru kavrayamamıştır ve bu doyma süresini de oldukça uzatır. Çenesini de memeye iye yaklaştırmalı hatta dayanmalıdır. Normalde 10 dakika emmekle bir bebek doyar fakat bazı bebekler 20, 25 dakika da emebilir. Çok emmesi memenizde tahribata yol açar diye bir durum söz konusu değildir.